Proč používat při opalování solární kosmetiku?
Solární kosmetika je určena, výhradně pro opalování v soláriu. Hlavní faktor při používání kosmetiky je docílení vyššího a trvalejšího efektu zhnědnutí pokožky. Dalším faktorem je snaha dodat pokožce látky, které ji v rámci péče o pleť zvlhčují a zajišťují její vitalitu a pružnost. Existuje spousta druhů a konzistencí (olej, mléko, krém, gel, pěna..) těchto preparátů. V zásadě se dělí na přípravky určené k ošetření pleti před opalováním a po opalování. Přípravky, které se používají před sluněním, obsahují velké množství látek, které podporují tvorbu melaninu. Klienti studií mají možnost vyzkoušet si některé druhy kosmetiky a reakci své pokožky použitím jednorázových vzorků.
Je velká škoda, když klienti solárií v naší zemi dostatečně nedoceňují funkci a potřebnost používání kvalitní solární kosmetiky.
Účinná solární kosmetika správného složení Vám umožní zkrátit dobu pobytu v soláriu nebo při stejném čase dokáže prohloubit zhnědnutí pokožky. Navíc dosažený odstín opálení je daleko přirozenější. Opalujete-li se hlavně kvůli prohřátí, relaxaci či ze zdravotních důvodů, pomocí kosmetiky zamezíte nežádoucímu vysušování pokožky.
Solární kosmetika je speciálně vyvíjena právě pro opalování v soláriích a nelze ji v žádném případě nahradit kosmetikou pro opalování na slunci. Její účel je opačný. Solární kosmetika podporuje opalování pokožky, kdežto kosmetika s ochrannými UV faktory, opalování omezuje - chrání před slunečními paprsky. Nepoužívejte krémy pro opalování na slunci. Používejte přípravky speciálně vyrobené, klinicky testované a určené pro opalování v soláriu.
Kvalitní solární kosmetika obsahuje komplex účinných látek. Její přesné složení však mnohdy výrobci neuvádějí či dokonce tají. Ve složení se nejčastěji objevují látky jako: beta karoten - vitamin E, tyrosin, panthenol, allantoin, riboflavin, oleje a výtažky z exotických rostlin a cukrové třtiny, atd. Z toho plyne, že není nad to spolehnout se na známou, vyzkoušenou kosmetiku a na doporučení obsluhy profesionálního solárního studia. Ta by měla použití i účinnost prodávané kosmetiky dobře znát ze zkušeností svých i ze zkušeností klientů.
Nemalým přínosem pro příjemný pocit z opalování je samozřejmě i vůně kosmetických přípravků. Uvidíte, jak Vám exotické vůně zpříjemní pobyt a relaxaci v soláriu, jak solární kosmetika dokáže zaostřit smysly a zamezit vzniku nelibého zápachu kůže po opalování "na sucho".
Ve studiích STUDIA VISAGE máte k dispozici na výběr z několika světových výrobců solární kosmetiky a školená obsluha Vám vždy doporučí, na základě Vašich požadavků a možností, to nejlepší řešení.
Hlavní důvody proč solární kosmetiku používat:
Hydratace
Je dokázáno, že při použití vhodné kosmetiky získáte až o 40% více opálení a kvalitnější. Pokožku totiž na opalování musíte připravit. Mnoho lidí ji má spíše suchou, nevyživenou, mdlou. Suchá pokožka na povrchu obsahuje jemné šupinky (nevidíte je), které odráží UV záření. Takže paprsky neproniknou kůží a nedojde k pigmentaci. Zatímco když použijete HYDRATAČNÍ (zvlhčující) krém, paprskům tak bude umožněné lépe proniknout kůží.
Antioxidanty
Vedle hydratace to jsou právě antioxidanty, které jsou nesmírně důležité při opalování.
Složky proti vráskám
Ty lepší krémy obsahují látky potlačující rozpad kolagenu nebo látky působící proti stárnutí obecně. Proto bych doporučovala vždy mazat alespoň obličej a nevybírat si levné krémy. Máte-li problémy s pokožkou, nevadí, dnes již existují hypoalergenní krémy do solária.
Látky proti zápachu
Při vystavení UV záření dochází k množení bakterií, které způsobují typický zápach, jakoby spáleniny. Je to skutečně normální a je znát, že někdo používá kvalitní krémy, které tento zápach dokáží zcela eliminovat. Potom celý den máte voňavou pokožku.
Zklidňující látky
Lepší krémy obsahují látky jako je Aloe vera, Panthenol, kokosový olej. Tyto látky totiž zklidňují podrážděnou pokožku, chladí ji a dodávají jí vlhkost, navíc k lepšímu opálení dokáží o pokožku pečovat, působit jako prevence vzniku vrásek nebo dokonce vyhlazovat vrásky.
SOLÁRNÍ KOSMETIKA NEOBSAHUJE UV FILTRY, kdyby obsahovala, je zbytečné chodit do solária. Mnoho novinových článků a televizních reportáží pojednává o tom, že solárium škodí. Pravda je taková, že přemíra UV záření škodí = slunce / solárium. Na rozdíl od slunce však v soláriu přesně víte na kolik minut jdete, a kolik záření na sebe pouštíte. Nikde se nedočtete: 14 dní u moře na slunci způsobuje rakovinu. Ale že chození do solária ano, to se píše velmi často. Nejhorší je spálení, ať na slunci nebo v soláriu, vyvarujte se tomu.
Látky urychlující opálení Bronzer
Většinou jsou to bronzery, samoopalovací složky: DHA (dihydroxyaceton), eruthrulóza, výtažky z ořechu, karamel. Tanositol a tyrosin podporují opálení, tvorbu melaninu, nejsou samoopalovací. Většina amerických firem vyrábí krémy právě s bronzery, aby byl účinek okamžitý. Jsou to v podstatě na půl samoopalováky.
Někteří lidé se jich bojí bronzerů jako čert kříže, s představou, že díky nim budou mít nerovnoměrnou barvu a barva bude špinit oblečení. Není pravda.
Solární přípravky: některé obsahují bronzery, což je samoopalovací složka, tzn. že po soláriu při použití bronzeru (samoop. složky) není dobré se jít koupat několik hodin, protože zablokujete plné vyvinutí barvy (trvá 4-6h). Pokud přípravek nemá bronzery, pak se můžete jít koupat, protože jde o přirozenou fotoreakci - pigmentaci a nic nemůžete omýt.
Zamyslíme-li se tedy nad krémy na opalování, zjistíme, že vlastně existuje jakési kontinuum:bez bronzerů - s přídavkem bronzerů - jen bronzery samoopalovací).
Takže kombinací samoopalovacích látek s krémem do solária získáte krásnou barvu okamžitě (je-li přítomen karamel nebo černý ořech) a během 6h (je-li přítomna DHA nebo eruthrulóza).
Bronzer není žádný ustálený přesný termín, každý výrobce pod ním chápe něco jiného, obecně to je nějaká látka způsobující buď a, obarvení svrchní části pokožky (tzv. kosmetické bronzery, např. karamel nebo výtažky ze skořápek vlašského ořechu) nebo b, chemickou reakci, která pak vede k dojmu opálení (DHA, erytrulóza, unipertan). DHA a erutrulóza - užívá se v samoopalovacích přípravcích. c, stimulace UV zářením - unipertan a tanositol, díky UV záření stimulují produkci melaninu.
Dále se můžete setkat s pojmem Přírodní bronzer – opět, každý toto chápe jinak, pro někoho to je kosmetický bronzer (karamelová barva, vlašské ořechy), pro někoho to je erutrulóza, měď a tyrosin (aminokyselina), někdo uvádí na výrobcích jen přírodní bronzery, ale nedozvíte se, o co přesně jde. NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ bronzery jsou DHA, erytrulóza, unipertan, výtažek ze skořápky vlašského ořechu. NEJNOVĚJŠÍ přírodní bronzer je TANOSITOL (přírodní chiroinositol), je to rostlina svatojánský chléb / chlebovník / karob / rohovník ze středozemí, který chemickou reakcí vede k vyšší aktivaci melaninu, tudíž většímu opálení. Klinické studie prokazují, že o 25% rychleji se opálíte a o 50% déle vám vydrží opálení.
V samoopalovacích přípravcích se používá DHA. Záleží pak na koncentraci těchto látek, čím více DHA, tím oranžovější barva vznikne. Což výrobci vědí, takže samoopalováky (He-Shi) vám nezpůsobí skvrny. Pokud si zakoupít v drogerii jakýkoli samoopalovací přípravek, barva bude oranžová a vymývají se tak, že máte ošklivé skvrny.
1. DHA Dihydroxyaceton, je to typ cukru, vedlejší produkt cukrové třtiny, tudíž přírodní látka. Reaguje s proteiny ve svrchní částí pokožky (stratum corneum, s odumřelýma buňkama). Jde tedy o chemickou reakci ne o obarvení. Barva se vytvoří během 4 – 6h a vydrží 3-7 dní, je velmi podobná přirozenému opálení. Barva je zářivě zlatá. Tuto složku najdete v přípravcích do solária, které mají v názvu BRONZER. Znamená to, že nejdříve za 2h po soláriu získáte zlatavé opálení, které však během 3-5 dnů odezní (vymyje se), ale mezitím už máte regulérní opálení. U těchto přípravků se doporučuje omýt ruce, ale nemusíte se bát, že by se vám nějak výrazně obarvily. Totéž platí o oblečení – kvalitní přípravky s bronzery do solária vám oblečení v žádném případě nemohou obarvit. Stačí se podívat na etiketu na obalu a čím více v předu DHA (dihydroxyaceton) naleznete, tím více samoopalovací účinek přípravek má. DHA je hlavní složkou samoopalovacích přípravků He-Shi a většiny krémů Australian Gold, California Tan.
2. Erythrulóza Je to také typ cukru, přirozeně se vyskytuje v malinách, jinak se vyrábí fermentací určitých bakterií. Erytrulóza je asi 5x dražší než DHA, proto se méně používá. Se samotnou erytrulózou nezískáte tak hlubokou barvu (spíše světlejší) a za další, tato barva (opět chemická reakce) se vytváří v pokožce až 24h. Opět nešpiní oblečení a nedělá skvrny. Nejčastěji se používá kombinace DHA + Erytrulóza, čímž se dosáhne rovnoměrné barvy, která se vytváří 4-24h. A to jak v samoopalovacích přípravcích, tak v solární kosmetice. Tuto kombinaci například naleznete v Art of Sun (Tinted Tequila, apod.) a Fake Bake.
3. Tyrosin Je amino kyselina, v Evropě se hodně přidává do solárních přípravků (ne do samoopalovacích, buď jako samotný nebo jako součást směsi např. Unipertanu. Tyrosin je potřeba k produkci melaninu (pigmentu). Zlí jazykové tvrdí, že tyrosin v solárních přípravcích není efektivní, protože stimulovat produkci melaninu zvenčí (pokožkou) nelze.
4. Výtažek ze skořápky vlašského ořechu černého (ořešák černý - juglans nigra) Obsahuje aktivní látku juglon (5-hydroxynapthoquinon), která se ve svrchní části pokožky váže na keratin a způsobuje obarvení. Zjistilo se, že v kombinaci s DHA se tím zajistí rovnoměrné opálení a zároveň UV ochranu (ne moc velká). Zároveň působí proti podráždění. Na obalu hledejte označení juglans nigra.
5. Karamel Obarvuje svrchní část pokožky. Na obalu naleznete Caramel, bývá až mezi posledními látkami.
Bronzer rozeznáte tak, že na etiketě přípravku najdete něco z následujícího výčtu: DHA (dihydroxyaceton) Cukrová třtina (Sugar Cane Extract = DHA) Erytrulóza (Erythrulose) Vlašský ořech (Black Walnut / Juglans Nigra) Karamel (Caramel)
Pokud ano, pak přípravek obsahuje bronzer. Z toho unipertan (ani tyrosin) se nepoužívají v samoopalovacích přípravcích, potřebují UV záření, vlašský ořech a karamel obarvují, ostatní reagují.